Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi

Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi

SORGED Sorgun Gençlik Derneği Koordinatörlüğünde, Sorgun Halk Eğitimi Merkezi ortaklığında uygulanan T.C. İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen PRODES programı kapsamında "Gençler Gelişiyor, Hayatlar Değişiyor" isimli proje kapsamında 17-18 Ağustos  2019 tarihlerinde Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi düzenlenecektir.

Bu çalışma, 17-30 yaş arası gençlerin bağımlılık konusunda bilinç kazanması, farkındalık oluşturularak toplum içinde rol model oluşturmaları, modern bağımlılık riskleri konusunda bilgi edinmeleri hedeflenmektedir.

Eğitim programı:

Bağımlılık ve Çeşitleri, 

Fizyolojik & Psikolojik Bağımlılıklar

Bağımlılıkla Mücadele ve Önleyici, Koruyucu Çalışmalar

Takımların Oluşturulması ve Bağımlılıkla Mücadele Proje Üretimi

Proje Döngüsüne Giriş

Projelerin Detaylandırılması

Proje Sunumları & Geri Bildirimler

Projelerin Somut Eylem Planları

Değerlendirme ve Kapanış

Eğitim programı ile birlikte SORGED aracılığı ile bağımlılıkla ilgili kurumsal müdahale fikirleri çalışması üzerine interaktif yöntemler kullanılarak gerçekleştirilecek.  Eğitim programında katılımcıların tartışma grupları, öğrenme odaklı oyunlar, grup çalışmaları gibi yöntemlerle aktif katılımı sağlanacak. Bağımlılıkla mücadele konusunda farkındalık kazanan gençler toplumsal sorunların çözümüne yönelik sivil toplum kuruluşlarına gönüllü olarak projeler geliştirme konusunda motivasyon kazanacaklar.

Bu eğitime başvuru yapmadan aşağıdaki detaylara bir gözatmanı istiyoruz. Eğer şartları taşıyorsan ve kesin katılım sağlayacaksan başvurunu bekliyoruz :) 

Detaylara bir gözat smiley

- Eğitim süresince Sorgun Safa Termal Otelde olacağız.

- 18-30 yaş aralığında isen eğitime katılabilirsin.

- Eğitime sadece 30 kişi katılabilecek.

- Eğitim 09:30'da başlayıp, 17:00'de sona erecek.

- Eğitime 2 gün boyunca aktif katılmalısın.

- Öğle yemeği, çay, kahve ve ikramlar program kapsamında ücretsiz karşılanacak.

- Eğitime ücret ödemeyeceksin. Eğitimin sonunda bir adet Katılım Belgesi alacaksın.

- Yozgat merkez ve ilçelerinde yaşıyorsan bekliyoruz..

- Sorgun dışından katılacaksan yolculuk ücretini de ödüyoruz.

Bu eğitime sadece Yozgat ve ilçelerinde yaşayan gençler başvuru yapabilir.

Peki Eğitmenimiz kim? 

Arınç Sönmez
1992’de Adana, Seyhan’da doğmuştur. Adana Gündoğdu Koleji’nde basketbol bursu ile lise öğrenimini tamamlamıştır. Toros Üniversitesi’nde iki yıl öğrenim görmüş ve bu süreci üniversite birinciliğiyle tamamlayarak, İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümüne yatay geçiş yapmaya hak kazanmıştır. Bir dönem boyunca Erasmus değişim programı ile İtalya’da “Università degli Studi di Napoli Federico II” da öğrenim görmüş ve İstanbul Üniversitesinden mezun olmuştur.

Kendisi Türkiye'nin ilk psikolog yaygın eğitim eğitmenlerindendir. Şu ana kadar THY Opet, Marmara Belediyeler Birliği, Yeşilay, TÜGVA gibi 40 farklı organizasyona, 15 farklı ülkede, 40'tan fazla konu başlığında eğitimler vermiştir. Kim Psikoloji'de Eğitim Müdürü ve Yönetici Danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Arınç Sönmez;

Toros Üniversitesi Psikoloji Öğrencileri Kulübünü (2012-2013) kurmuştur.

EFPSA (Avrupa Psikoloji Öğrencileri Birlikleri Federasyonu) İç İşleri Eğitim Ofisi sorumlusu olarak çalışmıştır. (2015-2016)

Future Academy’de Yönetici Asistanı olarak çalışmıştır. (2013-2016)

TPÖÇG (Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu) Eğitim Ofisinin iki kurucu üyesinden biridir. (2015-2018)

EFPSA Ülke Temsilciliği yaparak, ülkemiz temsil edip, ülkemiz adına oylar vermiştir. (2015-2016)

TPÖÇG yönetim kurulunda Dış İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığına devam etmiştir. (2016-2017)

Birçok kongreye araştırma sunumu ve workshoplarla katkılar sunmuştur. (2013'den beri)

Yeni Eğitim Sistemi (YES) Derneğinin kurucularındandır. (2016-2017)

Verdiği Eğitim Başlıkları: Toplum Önünde Konuşma, Dönüşmcü Liderik, Duygusal Zeka, Şiddetsiz İletişim, Motivasyon, Stratejik Planlama, Vizyon & Misyon, Girişimcilik, İşlevsiz İnançlar, Yeniden Çerçeveleme, Toplantı Yönetimi, Sunum Becerileri, Atölye Çalışmalarında Zorlu Durumlar, Değerler, Cesaret ve Özgüven, Takım Olmak, Bağlanma, Ayrımcılık, Hikaye Anlatımı, Kültürel ve Dini Ortaklıklar, Sunum Becerileri, Geri-Bildirim Alma ve Verme, Yaygın Eğitim, Yetişkin Eğitimi, Eğitim Tasarımı, Kolaylaştırıcılık, Eğitmen Etiği/Tutumu, Eğitim Fırsatları, Eğitmen Havuzu Yönetimi, Mentorluk, Fikir Geliştirme, Proje Hazırlığı, Kariyer Planlama, Doğaçlama, Motive Etme, Lider Yetiştirme, Öz-Şefkat, Farklı Müşterilerle Çalışmak, Duygu Yönetimi, Mülakat Teknikleri, Öğrenmeyi Öğrenme,  Zaman Yönetimi, Mülakat Performansı, Yaratıcı Düşünce, Kurumsal İletişim, Kurum-içi İş Birliği.